444 sonuçtan 1-36 arası gösteriliyor

Kazaz Püskül

Kazaz püskül modelleri 1000 ayar gümüş kazaz telleri ile ilmek ilmek elde örülmüştür. Altın kaplı modeller 24 ayar kaplamadır.

İndirim!
İndirim!

Kazaz püsküller 1000 ayar saf gümüş veya 24 ayar saf altınla örgü teknikleri ile yapılan bir el sanatıdır. Kazaz sanatına kazaziye ya da kazazlık da denilmektedir. Kazaz ipi ören usta demektir. Bu sanat günümüzde Trabzon’da üretilen takı ürünlerinde karşımıza çıkmaktadır. Erkek bileklikler, kadın bileklikler, tesbihler, kolyeler gibi birçok takı modeli üretilen kazaz sanatı ile tesbihlerin vazgeçilmez aksesuarı olan püskül modelleri de üretilmektedir.

Kazaz sanatının ham maddesi 1000 ayar saf gümüş veya 24 ayar saf altından üretilmiş olan ince tellerdir. Bu tellerin belirli bir esnekliğe ulaşması için ipek ipliğe sıkıca sarılması gerekir. Tel bu sayede kalınlaşarak tamamen ana madde haline gelir. Parçalar birleştirilerek tasarlanacak olan ürün ortaya çıkarılır. Günümüzde kolyeler, tesbihler, erkek bileklikler, kadın bileklikler içinde kullanılan kazaz sanatı eskilerde yalnızca kazaz püskül modelleri olarak varlığını sürdürmüştür.

Kazaziye sanatında kazaz püskülleri, tesbihleri, bileklikleri, kolyeler ve küpeleri belirli bir motife göre kendisi uygular. Oldukça ince bir iş olan kazaz sanatı yapımında tığ, iğne gibi materyaller kullanılır. Kazaziye sanatında yer alan gümüş ve altın normal takı tasarımlarında yer alan gümüş ve altından da farklıdır. İnce bir tele dönüştürülen ham maddenin ölçüsü mikron olarak ifade edilir. Ürünler oluşturulduktan sonra sanat eseri içerisine girer.

kazaz püskül

Kazaz Püskül Modelleri İndirimli Fiyat İle

Üürnlerimize 330 TL’den başlayan fiyatlar ile anında sahip olabilirsiniz.

Püsküller tesbihlerin değerli bir parçasıdır. Damla kehribar, zirkon, kuka, ametist, yeşim gibi özel taşlar ile oluşturulan tesbih modellerine yine bu taşlardan oluşturulmuş püsküller güzel bir uyum sağlamaktadır. Ceviz ağacı tesbihler için sıklıkla kullanılan bir ağaç olduğu gibi kuka ağacı tesbihler için kullanılan kazaziye püskülü için çok fazla kullanılan bir alternatiftir.

Kazaziye püskül modellerinde kuka ağacının kullanılması Osmanlı döneminden günümüze kadar gelir. Tasarımlar da ağacın meyveleri kullanılır. Osmanlıdan bu yana püskül yapımı için popülerliğini koruyan bu ağaç türü ürünlerinde el terlemesi yapmaz ve bir süre sonra koyulaşarak parlar.

Zirkon taşlı kazaz püsküller de göz alıcı modellerden oluşur. Tamamı el örgüsü ile yapılan ürünler zirkon taşı ile beraber özel ve şık tasarımlar ortaya çıkarır. Genellikle erkek kullanıcılar tarafından dikkatleri üzerine toplayan bu modeller hem kullanım amaçlı hem de koleksiyon amaçlı kullanılabilir. Koleksiyonun nadir yapıldığı kazaz püsküllü ürünler değerlerinin artmasını sağlar.

Kazaz püskül modelleri arasına 1000 ayar gümüş kazaz uzun taş, 1000 ayar gümüş kazaz oksitli modelleri de girmektedir. Aynı zamanda beyaz, sarı gibi renk seçenekleri bulunan spor ve şık giyime uyan kazaz püskül modelleri de bulunmaktadır.

Sitemizde isme özel, kişiye özel, altın kaplama, taşlı, çiçek desenli, farklı renk seçenekli, ikili, üçlü, beşli birçok model kazaziye püskülleri bulunmaktadır. Tümü 1000 ayar gümüş kazaz ürünleridir ve elde ilmek ilmek işlenerek örülmüştür. Birbirinden farklı ürünlerimize göz atarak kargo bedava imkânı ile ürünlerimizi satın almayı unutmayınız.

Tesbihler İçin Özel Bir Anlamı Olan Kazaz Püskül Özellikleri

Tesbihlere anlam katan püskül kazaz sanatı ile birleştiğinde daha da anlamlanmaktadır. Peki kazaz püsküllerin tesbihlere anlam katan özellikleri nelerdir?

  • Özel bir tasarım olan kazaz sanatı ile yapılan püsküller tesbihlere daha otantik bir görünüm sağlarlar ve elde bir ağırlıkları olur.
  • İnce teller ile sarılarak işlenen püsküller siyah, kırmızı, beyaz, sarı gibi renk seçenekleri ile karşımıza çıkar.
  • Püskül kazaz sanatı örme tekniğinde ince hale getirilen altın, gümüş gibi materyaller üzerine hazırlanır.
  • Birbirinden farklı materyallere sarılarak oluşturulan püskül belirli motifler dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Tığ, iğne gibi materyal kullanılarak örülen kazaz püskül bu materyallerden ayrıldığında hangi materyal üzerinde örülmüş ise onun şeklini alır.
  • Kazaz püskülleri kaliteli taşlardan ve materyallerden oluşmaktadır. Doğal damla kehribar, ateş kehribar, oltu taşı gibi kaliteli taşlar ile üretilen, tesbih imamelerinde dikkat çeken kazaz püskül modelleri her özelliği ile kişileştirilerek sizlere özel bir kullanım amacı sağlarlar.

925 ayar gümüş kazaz tesbihler ile birlikte kullanılan veya 1000 ayar gümüş kazaz tesbihler ile birlikte kullanılan kazaz püskül modelleri birbirinden farklı özellikleri ile dilerseniz kişiye özel dilerseniz hediye alabileceğiniz şekilde renk ve motiflerle sitemizde satışa sunulmaktadır.

Kazaz Püskül Modelleri Gümüş Mü?

Kazaziye el emeği bir sanattır. Bu sanat ile yapılan her ürün örgü tasarımları ile farklı çeşitlerden oluşur. Kazaziye sanatı ile oluşturulmuş ürünler hem zarif görünürler hem de sağlam yapıdadırlar. El işçiliği ile yapılan kazaz püskül modelleri ise 1000 ayar gümüşten imal edilmektedir. Zirkon, doğal damla gibi taşlarla üretilen çoğu püskül modeli 1000 ayar gümüştür. Gümüş kazaziye püskül modellerinin uzun süre korunması ve oksitlenmemesi için üzerlerine gümüş kaplamalar yapılmaktadır.

Kazaz Püskül Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kazaz püskül satın alırken öncelikle dikkat edilmesi gerekilen nokta püskülün kullanım amacıdır. Kazaz püskülü koleksiyon için değil de tesbihiniz için satın alacaksanız tesbihinize ve size özel olan modelleri tercih etmeniz iyi olacaktır. Çünkü birbirine uyum sağlayan kazaz püsküllü tesbihler her zaman daha gösterişli olurlar.

Püskülü satın alacağınız teşbihinizin boyutu da dikkat etmeniz gereken unsurlar arasındadır. Mesela kapsül kesim maxi boy koyu renkte bir damla kehribar tesbih modeline veya küre kesim maxi boy koyu bir damla kehribar tesbih modeline sahip iseniz püskülünüz, bu modeller ile birlikte sırıtmayacak bir boyut ve renkte olmalıdır.

Sağlam ve dayanıklı bir kazaz püskülü tercih etmek istiyorsanız gümüş kazaz püskülü almaya dikkat etmeniz gerekmektedir. 1000 ayar gümüşten, birbirinden renkli tasarımlar ile oluşan kazaz püskülleri için sitemizden güvenilir bir şekilde sipariş verebilirsiniz.

Kazaz Püskül Fiyatları

Tesbihlerin kullanım amaçları ile birlikte bir uyum içerisinde olan püskül, fiyatlarını etkileyen birçok etken ile karşımıza çıkmaktadır. Püskül satın almamız için önem sahibi olan bu etkenler modelden modele değişiklik göstermektedir. Her markanın kendine has özellikleri ile ürettiği püskül modeli mevcuttur. Bu doğrultuda da her marka içerisinde püskül fiyatları modelden modele değişiklik gösterebilir. Yapım maliyetinin farklı olması da marka içi püskül fiyatlarının çeşitliliğini etkiler.

 Kazaz püskül modellerinin yapımında gümüş, demir, bakır materyalleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu farklı materyaller ile yapılan püskül modelleri malzeme açısından değişiklik gösterdiği gibi fiyat açısından da değişiklik gösterir. Gümüş kazaz püskül modelleri daha çok tercih edildiğinden ve demir ve bakırdan daha sağlam olduğundan fiyat olarak da demir ve bakır püskül ürünlerinden daha yüksektir.

Kazaz püskül modellerinde fiyata etki eden bir diğer etken ise renk seçenekleridir.  Her bir renk seçeneğine sahip kazaz püskül modeli farklı fiyatlar ile karşımıza çıkar. Püskülde kullanılan taş ve işçilikte fiyata etki eden faktörler arasındadır.

1000 ayar gümüş ile özenle elde örülen tesbih kazaziye püskülleri birçok modeli ile sayfamızda mevcuttur. Her renk seçeneği ve kişiye özel tasarımları ile kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Tümünü gör seçeneği ile bütün ürünlerimize göz atabilir indirimli ürünlerden yararlanabilirsiniz.

 Bedava kargo ve on dört gün içerisinde bedava iade hakkı ile güvenli bir şekilde tümünü görüntüle yaparak sayfamızda modellerine ulaşmış olduğunuz kazaz püsküllere anında sahip olabilirsiniz.